K čemu jsou vlastně dobré brýle proti modrému světlu


Také pracujete na počítači více než osm hodin denně? A máte nastavený jas skoro na maximum a pracovní plochu v plném barvu světelného spektra? Anebo pracujete na pracovištích sice bez počítače, ale s umělým osvětlením tzv. neutrální nebo studené bílé? Pak si zřejmě uvědomujete (nebo možná, že ne tak docela), že při ostrém denním světle s obsahem modré barvy světelného spektra se vám sice zvyšuje pracovní výkon, ale zároveň trpí váš zrak?

Slunce nad oceánem

V přírodě je to zařízeno tak, že sluneční světlo vyzařuje modrou barvu spektra jen po omezenou dobu, většinou mezi devátou a čtrnáctou hodinou. V závislosti na roční době se pak v dalších hodinách modrá http://www.jiskramodra.cz/ ze spektra vytrácí a převládá zde oranžová a žlutá, což jsou barvy teplé, které nepřetěžují zrak – je to například v době kolem západu a východu Slunce. Tím pádem je pro lidský zrak přirozené jen omezené množství denního světla modré barvy, kdežto vaše práce tuto hodnotu může překročit i o mnoho hodin.

západ Slunce nad vlčími máky

Je vám již zřejmě jasné, že pokud takto budete zatěžovat vaše očí několik let, může se vám zrak natolik zhoršit, že budete muset nosit dioptrické brýle, a nejen to, s kvalitou a únavou zraku souvisí i vaše psychika a nálada, můžete více trpět depresemi a úzkostmi. I taková zdánlivá drobnost vám může pokazit život, přitom je řešení docela jednoduché – buď přestanete chodit do práce (což je zřejmě nemožné), anebo si pořídíte nejlepší brýle proti modrému světlu. Anebo uděláte kompromis, pracovní aktivitu omezíte tak, aby vám nepoškozovala zrak, a brýle proti modrému světlu využijete i doma nebo na dovolené či kdekoli, kde chcete chránit zrak a nebýt přetíženi přímým denním nebo umělým světlem.

Nezapomeňte, že zrak je ten nejcennější smysl, který máme, a přijít o něj kvůli takové hlouposti jistě za to nestojí. Chraňte své oči a starejte se o ně tak, jako se staráte o svůj chrup (pokud se o něj staráte důsledně a navštěvujete zubaře v rámci preventivních prohlídek pravidelně).