Otevřete obytný prostor se skleněným zábradlím


Když se staví nebo renovuje patrový dům, přichází na řadu i výstavba či rekonstrukce schodiště. Je to jeden z důležitých opěrných bodů, bez nichž není možno vnitřní prostory využívat, a tak je nutné věnovat pozornost výstavbě schodiště jak z hlediska samotných pochozích ploch, tak i těch opěrných. Máme tím na mysli projekt a zhotovení zábradlí. Schodišťových zábradlí existují stovky variant, mezi nimi se často objevují zábradlí z masivního dřeva, ze svařovaných ocelových nosníků, kovaná zábradlí, a také skleněná zábradlí. Sklo pak vytvoří v obytném prostředí to, co se jinému materiálovému řešení nepodaří.

tvrzené sklo za zábradlím

Otevřený prostor – velký problém vnitřních dispozic staveb se schodištěm bývá stísněnost. Jestliže je schodiště příliš masivní a široké, a postavené na nevhodném místě, může tu pak vytvořit dominující stavební prvek, ovšem na úkor těch ostatních ploch. Proto je rozumné s projekty schodišť mít na paměti jak praktičnost, tak i estetiku, a tomu mohou velmi dobře jít naproti zábradlí z tvrzeného skla. Jestliže například ukotvíte schodiště po obvodu obytných prostor, anebo využijete samonosná schodiště umístěná v jejich středu a opatříte je skleněným zábradlím, objekt se více otevře, zaznamenáte tu dostatek světla a nebudete si tu připadat sevření, jako lidé v mezonetovém bytě.

skleněné zábradlí

Tvrzeného skla se neobávejte – mezi některými lidmi se tvrzené sklo nemusí těšit velké oblibě, dotyční mohou mít obavy z jeho rozbití a pořezání střepy. To je ale mýtus, protože tvrzená skla se vyrábí tak, aby nikoho neohrožovala na životě, a aby byla zcela bezpečná. Tvrzené sklo je kalené, a navíc se mezi některé skleněné desky vkládá speciální fólie, která se postará o zajištění případných střepů, které však nejsou nikdy ostré, aby vás pořezaly. Díky procesu kalení vykazují tabule tvrzeného skla obrovskou pevnost, a je prakticky nemožné při běžném provozu sklo rozbít a zdemolovat.